Šobrīd pasaulē un arī Latvijā ir izplatītas dažāda veida automātiskās vadības sistēmas: DCS (Distributed Control System), SCADA (Supervising Control and Data Acquisition) vai cita veida hibrīdsistēmas. Latvijā parasti par SCADA sistēmu sauc jebkuru vadības sistēmu, ko izmanto industriālās automātikas jomā.
DCS sistēmas nodrošina detalizētāku procesu vai ražošanas līniju kontroli un uzraudzību. DCS vada kontrolleru darbu, kur katrs kontrolleris atbild par savu procesu, veicot dažādu funkciju izpildi. Šie kontrolleri var darboties pilnīgi neatkarīgi viens no otra, vai arī būt cieši integrēti savā starpā, lai nodrošinātu galvenā ražošanas procesa norisi 24/7 režīmā. DCS kontrolleri ir dārgāki par vienkāršiem PLK (Programmable Logic Controller) kontrolleriem, jo tie spēj visos sistēmas līmeņos nodrošināt automātiskās rezervēšanas funkciju (t.s. hot redundancy), gādājot par procesa vadību un nepārtrauktību arī tādos brīžos, kad jāveic vadības procesa paplašināšana ar jauniem komunikācijas moduļiem vai iekārtām.
Pretstatā DCS, SCADA funkcionalitāte vairāk vērsta uz procesa virsvadību, datu vizualizēšanu un vēsturisko datu saglabāšanu. Proti, SCADA darbojas kā centralizētas vadības sistēma, kas vienlaicīgi spēj apstrādāt lielu daudzumu signālu un informācijas, ko saņem no procesa kontrolleriem, veic šo datu apstrādi un vizualizē to, kas notiek ražošanas procesā.
Tā kā klientu vajadzības nereti pārsniedz kādas noteiktas vadības sistēmas iespējas, aizvien populārākas kļūst hibrīdsistēmas, kas izmanto šo abu sistēmu (decentralizētās DCS un centralizētās SCADA) funkcionalitāti. Tādēļ pareizāk būtu runāt par automātiskām vadības sistēmām (AVS), kas neierobežo nedz mūs, nedz klientu konkrētās sistēmas izveidē vai modernizācijā.
SCADA jeb AVS (automātiskās vadības sistēmas) modernizācija ietver novecojušo iekārtu un programmatūras atjaunošanu, kas izpaužas kā noteiktu atjaunotās programmatūras moduļu migrēšanu un pārnešanu uz jaunām iekārtām. Sistēmas modernizācija var paredzēt gan to, ka pilnībā jāpārraksta iepriekš izstrādātā funkcionalitāte vai nepieciešams izstrādāt jaunus rīkus, kas spēj automātiski pārnest atjaunojamos datus.
Sistēmas modernizācija var izpausties divējādi – kā esošās funkcionalitātes migrācija uz jaunām iekārtām vai jaunas funkcionalitātes vai procesu izstrāde un ieviešana.
Automātiskās vadības sistēmas modernizācija, pievienojot dublējošo serveri un kontrolleri.
Piemēram, klientam ir automātiskā vadības sistēma ar vienu servera grupu un vienu kontrolleri. Lai izslēgtu risku, ka esošie procesi varētu apstāties pat uz 1 stundu, radot klientam ievērojamus zaudējumus un datu plūsmas pārtraukumu, nepieciešams, kā minimums, pievienot papildu serveri, kas nodrošinās sistēmu ar automātiskās rezervēšanas funkciju (t.s. hot redundancy).
Šāda funkciju dublējoša (t.s. redundant) servera un kontrollera pievienošana būtiski palielina visas sistēmas darbības pieejamību un noturību pret iekārtu kļūmēm (t.s. fault tolerance). Sistēmas, kuras aprīkotas ar automātiskās rezervēšanas sistēmu, iegūst būtiski lielāku drošības pakāpi, dodot iespēju bez raizēm veikt AVS apkopes darbus, ne uz mirkli nepārtraucot procesa vadību.
Lai izslēgtu varbūtību, ka industriālais process varētu apstāties ugunsgrēka vai cita nelaimes gadījuma rezultātā, šādu, dublējošo serveri parasti izvieto ģeogrāfiski attālākā vietā: citā telpā, ēkā vai pat citā pilsētā.
Daļēja automātiskās vadības sistēmas modernizācija.
Ar laiku līdzšinējās sistēmas vadības saskarne (t.s. interface) jeb vizualizācija var novecot, īpaši, ja tā veidota uz senākas Windows operētājsistēmas versijas bāzes. Ir arī gadījumi, ka esošā vizualizācija neattēlo izmaiņas, kas laika gaitā ir fiziski ieviestas ražošanas procesā. Turklāt, jāņem vērā, ka, izmantojot novecojušas darba stacijas, serverus un operētājsistēmas, paaugstinās kiberdrošības riski. Tādos gadījumos nepieciešams atjaunot serverus, operētājsistēmas versijas un vadības sistēmu, kā arī izveidot reālajai situācijai atbilstošu vizualizāciju.
Pilnīga automātiskās vadības sistēmas modernizācija.
Gadījumā, ja nepieciešams pilnībā atjaunot gan augšējā, gan apakšējā līmeņa vadības sistēmas elementus (PLK, I/O moduļus, serverus u.c.), saglabājot līdzšinējo funkcionalitāti un ekrānus, Extended Automation piedāvā visu elementu modernizāciju (t.s. revamp vai replacement), sakārtojot to atbilstoši klienta noteiktām vai audita rezultātā identificētām prasībām un mūsdienu tehnoloģiju iespējām.
Uzziniet vairāk par Extended Automation pakalpojumiem, projektiem vai sazinieties ar mums, ja vēlaties uzzināt vairāk, kā palielināt jūsu industriālā uzņēmuma efektivitāti.